Vortex Vanquish 10x26
- Item: VNQ-1026
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex Vanquish 10x26 Binoculars VNQ-1026 delivers power, performance, and superior optics Vortex is known for in a small, compact binocular. This small binocular weighs only 12.7 oz and is the perfect size to fit in a pocket or daypack for your next adventure. The Vanquish can focus on objects as close as 7.6 feet for viewing butterflies or wildflowers, while their 10x magnification can bring distant details into view. They have twist-up eyecups to accommodate eyeglasses and a knurled, easy-to-operate center-focus wheel. A diopter adjustment is provided on the right eyepiece to resolve differences in the user's eyes. Vortex Vanquish 10x26 features fully multi-coated lenses to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The rubber housing is filled and sealed with argon gas to keep the lenses from fogging and has a unique checkered texture for a secure grip in any conditions.
Notable Features Include:
- 10x magnification
- Fully multi-coated lenses for a bright, sharp image
- Field of view: 294 feet at 1000 yards
- O-ring sealed and nitrogen purged for water, dust, and fogproof performance
- Rubber armoring protects housing and provides a good grip
- Large knurled center-focus wheel
What's In The Box?
- Vortex Vanquish 10x26
- Rainguard Eyepiece Cover
- Comfort neck strap
- Deluxe carry case
| Close Focus Distance | 7 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 2.6 mm |
| Exterior Finish | Green |
| Eye Relief | 16 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 294 ft |
| Weight | 12.7 oz |
| Length | 4.7" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 26 mm |
| Twilight Factor | 16.1 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.4" |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |



