Vortex Venom 5-25x56 FFP
- Item: VEN-52502
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex Venom 5-25x56 Riflescopes VEN-52502 features a 5x mag range built into a 34mm tube for a massive amount of turret travel, the Vortex Venom 5-25x56 also includes our RevStop Zero System for a fast, easy, reliable return to zero. The EBR-7C, First Focal Plane reticle gives you accurate holds at any magnification, and an included throw lever allows for fast transitions between magnifications. It’s the quickest way to get your rifle out to 1,000 yards and beyond at a price that lets you go deep for less
EBR-7C (MRAD) Reticle: Hash-marked ranging reticle using MRAD-based subtension lines for ranging, holdover, and windage corrections. Letters refer to reticle subtensions listed in chart below.
Notable Features Include:
- EBR-7C (MRAD) Reticle, First Focal Plane
- Aluminum Grade: Aircraft
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil, and dirt.
- Multi-Coated: Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: XD
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
- Throw Lever: The included throw lever can be installed for quick and easy magnification adjustments.
What's In The Box?
- Vortex Venom 5-25x56 Riflescope
- 3" Sunshade
- Turret Tool
- Rubber Lens Covers
- Lens Cloth
- Throw Lever
- 2mm Hex Wrench
- RevStop Zero Ring
| Magnification Type | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.21ft - 4.71ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 15 yards to infinity |
| Weight | 35 oz |
| Length | 15.25" |
| Max Elevation Adjustment | 25 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 25 MRAD |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
-
-
Vortex 34mm Precision Matched Rings - .92"
Fits 34mm Tube Scopes .92 Inch Hight (set of 2) - Matte Black
$159.99Out of stock -
-







