Vortex Viper HD 10x50
Includes GlassPak Binocular Harness
- Item: V202
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$549.00
Out of Stock
Description
Vortex Viper HD 10x50 Binoculars V202 are an optical masterpiece, giving hunters, shooters and outdoor enthusiasts a premium option without the premium price tag. The HD optical system delivers stunning resolution, color fidelity and edge-to-edge clarity. These are one of the lightest, most compact, full-size binos on the market—a noteworthy attribute when gear consideration can be measured in grams. Includes GlassPak chest harness, keeping your binos at the ready while providing comfortable, protected, strain-free, all-day carry.
Notable Features Include:
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Multi-Coated: XR Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: HD
- Phase Correction: Coating on roof prism models enhances resolution and contrast.
- Rubber Armor: Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
What's In The Box?
- Vortex Viper HD 10x50 Binoculars
- Rainguard Eyepiece Cover
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- GlassPak Binocular Harness
Vortex Viper HD Binoculars
Why I Chose: Vortex Viper HD Binoculars
Specifications
| Close Focus Distance | 8 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5.0 mm |
| Exterior Finish | Green |
| Eye Relief | 16 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 346 ft |
| Weight | 28.4 oz |
| Length | 6.5" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.2" |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
Reviews
Write Your Own Review



