Vortex Viper PST Gen II 3-15x44 FFP EBR-7C MOA
- Item: PST-3156
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex Viper PST Gen II 3-15x44 FFP Riflescope PST-3156 includes a rugged yet sleek design. it is constructed with Vortex Extra-Low Dispersion (XD) Glass which increases clarity, image resolution, and sharpness. The Viper PST Gen II 3-15x44 FFP also includes an Illuminated Reticle that provides low light precision aiming, as well as a Glass-Etched Reticle for high-level durability and reliability. The Aircraft Grade Aluminum provides for a strong and rigid housing along with a shockproof/ impact-resistant construction. The Viper PST Gen II is waterproof and fog proof for precision operation in the toughest of environments. For a leg up on the competition the Vortex Viper PST Gen II 3-15x44 FFP is a step above the rest!
EBR-7C (MOA) Reticle: Hash-marked reticle using MOA based subtension lines and floating wind hold dots for ranging, holdover, and windage corrections.
Notable Features Include:
- EBR-7C (MOA) Illuminated Reticle, First Focal Plane
- Aluminum Grade: Aircraft
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil, and dirt.
- Multi-Coated: XR Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: XD
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
What's In The Box?
- Vortex Viper PST Gen II 3-15x44 Riflescope
- CR2032 battery
- Lens cloth
- 2 mm hex wrench
- 3" sunshade
| Magnification Type | 3X - 15X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
| Objective Lens Size | 44 mm |
| Eye Relief | 3.4 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 41.2 - 8.6 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 20 yards to infinity |
| Weight | 28.1 oz |
| Length | 14.3" |
| Max Elevation Adjustment | 75 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |




