Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 SFP EBR - 4 MOA
- Item: PST-5251
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 SFP Riflescope PST-5251 is the perfect riflescope for anyone wanting to get the upper hand in close-quarters to long-range situations. Easily adjust windage and illumination knobs that are located opposite of each other. The Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 features extra-low dispersion lenses that are fully multi-coated with a proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The fine reticle helps keep the view uncluttered for optimal viewing.
EBR-4 (MOA) Reticle: Hash-marked ranging reticle using MOA or MRAD based subtension lines for ranging, holdover, and windage corrections.
Notable Features Include:
- EBR-4 (MOA) Illuminated Reticle, 2nd Focal Plane
- Aluminum Grade: Aircraft
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Multi-Coated: XR Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: XD
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
What's In The Box?
- Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 SFP Riflescope
- CR2032 battery
- Lens cloth
- 2 mm hex wrench
- 3" sunshade
| Magnification Type | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Eye Relief | 3.4 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.1 - 4.8 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 31.2 |
| Length | 16" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 35 MOA |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |




