Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 FFP EBR-7C MOA
- Item: PST-5256
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 FFP PST-5256 Riflescope includes a rugged yet sleek design. it is constructed with Vortex Extra-Low Dispersion (XD) Glass which increases clarity, image resolution, and sharpness. The Viper PST Gen II 5-25x50 FFP also includes an Illuminated Reticle that provides low light precision aiming, as well as a Glass-Etched Reticle for high-level durability and reliability. The Aircraft Grade Aluminum provides for a strong and rigid housing along with a shockproof/ impact-resistant construction. The Viper PST Gen II is waterproof and fog proof for precision operation in the toughest of environments. For a leg up on the competition the Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 FFP is a step above the rest!
Notable Features Include:
- EBR-7C (MOA) Illuminated Reticle, First Focal Plane
- Extra-low dispersion glass elements reduce color distortion and improve true color
- Anti-reflective fully multi-coated to increase brightness and resolution
- ArmorTek scratch-resistant coating protects external lenses from damage, oil, and dirt
- Exposed tactical turrets with RZR zero stop
- Waterproof and argon filled for fogproof performance
What's In The Box?
- Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 FFP Riflescope
- CR2032 battery
- Lens cloth
- 2 mm hex wrench
- 3" sunshade
| Magnification Type | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Eye Relief | 3.4 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.1 - 4.8 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 31.2 |
| Length | 16" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 35 MOA |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |




