Vortex Viper HD 15-45x65 Angled
65mm Angled Spotting Scope Body
- Item: V500
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$699.00
Out of Stock
Description
Vortex Viper HD 15-45x65 Angled Spotting Scope V500 guarantees premium optical performance, precision, and functionality without the premium price tag. The 65mm objective lens provides a wide field of view and allows in lots of light for spotting even in low lighting conditions. The lenses are fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Vortex Viper HD 15-45x65 Angled is the ideal choice for hunters, shooters, and outdoor observation enthusiasts who seek a premium, high-performance spotting scope.
Notable Features Include:
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil, and dirt.
- Built-in Sunshade: Yes
- Multi-Coated: XR Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: HD
What's In The Box?
- Vortex Viper HD 15-45x65 Angled Spotting Scope
- Eyepiece cap
- Objective lens cover
- Custom-fitted case
Vortex Viper HD Spotting Scope
Specifications
| Color | Green/Tan |
|---|---|
| Exterior Finish | Green |
| Weight | 59 oz |
| Length | 14" |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
| Body Style | Angled |
| Objective Lens | 65 mm |
Reviews
Write Your Own Review



