Zeiss Conquest V4 6-24x50 SFP
Illum. ZMOAi-T20 Reticle - 30mm Tube
- Item: 522955-9965-090
- Brand: Zeiss
- Condition: New
In stock
$1,424.99
Available to Backorder
Specifications
| Magnification Type | 6X - 24X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 7.5mm - 2.1mm |
| Eye Relief | 3.54" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21 ft - 5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 yards to infinity |
| Weight | 24.3 oz |
| Length | 14.5" |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories
-
Zeiss 30mm Ultralight 1913 MS Low Rings
Bubble Level - .850" Optical Centerline
$199.99Out of stock -
-
Zeiss 30mm Ultralight 1913 MS XX-High Rings
Bubble Level - 1.5" Optical Centerline
Special Price $169.99 Regular Price $199.99Out of stock -
-
Zeiss 30mm Ultralight 1913 MS X-High Rings
Bubble Level - 1.375" Optical Centerline
$199.99Out of stock








