Zeiss Conquest V6 5-30x50
- Item: 522251-9990-060
- Brand: Zeiss
- Condition: New
The Zeiss Conquest V6 5-30x50 is the most compact, high-magnification scope in the V6 lineup—engineered for mid- to long-range hunting, precision shooting, and demanding long-distance applications. With an incredibly versatile 5x to 30x zoom range, it excels in open terrain, predator control, and varmint hunting where distance and accuracy matter most. Built on German-engineered SCHOTT fluoride glass and ZEISS’s proven Ultra-FL Concept, the V6 delivers 92% light transmission, superior resolution, and edge-to-edge clarity. The proprietary ZEISS T multi-coating* enhances contrast in low-light and twilight conditions, while the LotuTec hydrophobic lens coating repels water, dust, and fingerprints ensuring a clear view in any weather. The non-illuminated Reticle #90 AHR features 1 MOA hashmarks for precision, 10 MOA left, right and down from center.
Features
• Second Focal Plane AHR #90 Reticle
• 30mm Tube
• 92% Light Transmission
• Parallax Adjustable
In the Box
• Zeiss Conquest V6 5-30x50 522251-9990-060
• Lens Caps
• Cleaning Cloth
• Quick Guide
| Magnification Type | 5X - 30X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 30X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 9.5mm - 1.7mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.2 ft - 3.6 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fog-proof |
| Weight | 28.1 oz |
| Length | 15" |
| Max Elevation Adjustment | 62 MOA |
| Max Windage Adjustment | 34 MOA |



