Zeiss Victory RF 10x42 T* LotuTec
- Item: 524549-0000-000
- Brand: Zeiss
- Condition: New
The Victory Rangefinder is a laser rangefinder with an integrated real-time ballistics computer. The Zeiss Victory RF 10x42 T* LotuTec 524549-0000-000 was primarily made for daylight applications. All relevant factors and customization are taken into consideration through the aid of the Zeiss Hunting App. Using Bluetooth capabilities, the Zeiss Victory RF 10x42 T* LotuTec creates the perfect range-finding system. Up to nine custom ballistic profiles can be transferred from the app and stored to define and set personal preferences which can be displayed on the LED display. The Zeiss Victory RF 10x42 T* LotuTec was the winner of the Petersen’s Hunting Editor’s Choice award.
Notable Features Include:
- 16-2515 yd Measurement Range
- ZEISS T* Multi-Coated Lenses
- Syncs with ZEISS Hunting App
- Stores up to 9 Ballistic Profiles
- Measures Physical & Environmental Data
- Measurement Time: <0.3 Sec
- Wide Angle Field of View
- Nitrogen Filled/Waterproof & Fogproof
- LotuTec Protective Lens Coating
| Battery Type | CR2 |
|---|---|
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 42 mm |
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Eye Relief | 17 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 345 ft |
| Display Type | LED |
| Range Finder Type | Binocular |
| Measuring Distance | 16 to 2500 yards |
| Twilight Factor | 20.5 |
| Weight | 32.28 oz |
| Length | 6.54" |
| Width | 4.76" |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Close Focus Distance | 8.2 ft |
| Specific Features | Range Finding Binoculars |






