Zero Compromise ZC420 4-20x50 FFP - FDE
- Item: 400-0583
- Brand: Zero Compromise
- Condition: New
NOTE: Due to overwhelming demand for Zero Compromise products, most scopes and accessories sell out within 24 hours of arrival and may show as "Available to Backorder". Rest assured we are one of the largest stocking ZCO dealers in the USA and receive frequent shipments, so it is unlikely you'll get your hands on Zero Comp products faster or more reliably than from our team here at Sport Optics. For the most accurate product ETA or any other questions regarding the ZCO lineup, please give our experts a call at 800-720-9625!
The Zero Compromise ZC420 4-20x50 FFP rifle scope with MPCT1X reticle and 10 mil locking elevation turret in FDE finish offers quick, intuitive shooting for tactical engagements and long-range precision. The MPCT1X reticle features an open concept design, making it easy to estimate ranges and adjust for wind and drop in fast-paced shooting conditions. With 4-20x magnification and exceptional optical clarity, this scope ensures clear resolution at all distances. The 10 mil locking elevation turret provides precise, repeatable adjustments for extreme-range shots. The FDE finish provides rugged durability, making this scope ideal for tactical professionals and long-range hunters in any shooting scenario.
Zero Comp ZC420 Features
• Illuminated MPCT1X Reticle
• First Focal Plane
• Red/Green Illumination
• 36mm Tube
• 92% Light Transmission
• CW/CCW Turret Rotation
• 10 MIL Locking Elevation turret
• FDE Flat Dark Earth Finish
In the Box
• Zero Compromise ZC420 4-20x50 FFP 400-0583
| Magnification Type | 4X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 10.9mm - 2.5mm |
| Eye Relief | 3.54" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 28.0 ft - 6.0 ft |
| Tube Diameter | 36mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Tan & Flat Dark Earth |
| Weight | 36.5 oz |
| Length | 12.8" |
| Max Elevation Adjustment | 35 MIL |
| Max Windage Adjustment | 20 MIL |
-
Zero Compromise 36mm Block Mount - FDE
6 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.00In stock -
Zero Compromise 36mm Block Mount - FDE
0 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.00In stock -
Zero Compromise 36mm Cantilever Slimline Mount - FDE
6 MIL - 1.26" Optical Centerline
$468.00In stock -
Zero Compromise 36mm Cantilever Mount - FDE
6 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.00In stock -
Zero Compromise 36mm Cantilever Mount - FDE
0 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$539.00In stock







