Zero Compromise ZC420 4-20x50 FFP
- Item: 400-0211
- Brand: Zero Compromise
- Condition: New
Zero Compromise ZC420 4-20x50 (ZC420-3) is the ultimate solution for all your target engagement requirements. With a generous low end of 4X boasting a massive field of view of 28 feet, your close range needs are fulfilled. Topping out at 20X gives ample magnification for your long range target engagements out to and beyond 1000 yards. The Mil Precision Competition and Tactical MPCT2 is the preferred reticle of competition marksmen. A minimal holdover style mil reticle with enough reference points to handle nearly all situations and yet provide a clear target picture. Zero Compromise ZC420 4-20x50 enhanced features provide ergonomics through either Right Windage Turret or Left Windage Turret configurations, locking turrets, multiple illumination settings including levels compatible for night vision equipment, fast focus locking diopter, true to indicated parallax adjustment with zero backlash, large adjustment range for elevation and windage travel, built-in Return 2 Zero, and easily reset turrets once zeroed. These features are all rolled into a rifle scope only measuring 12.8 inches long and weighing a mere 34.8 ounces.
| Magnification Type | 4X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 10.9mm - 2.5mm |
| Eye Relief | 3.54" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 28.0 ft - 6.0 ft |
| Tube Diameter | 36mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 36.5 oz |
| Length | 12.9" |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 68 MOA |
-
-
-
Zero Compromise 36mm Cantilever Mount
6 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$468.00In stock -
-
-
-
-
Zero Compromise Block Mount Top Picatinny Cap
Picatinny Mounting Top for ZCO Block Mounts
$237.00In stock -
-
-
Zero Compromise Slimline Mount Top Picatinny Cap
Picatinny Mounting Top for ZCO Slimline Mounts
$116.00In stock

















