Zero Compromise ZC527 5-27x56 FFP
- Item: 400-0210
- Brand: Zero Compromise
- Condition: New
NOTE: Due to overwhelming demand for Zero Compromise products, most scopes and accessories sell out within 24 hours of arrival and may show as "Available to Backorder". Rest assured we are one of the largest stocking ZCO dealers in the USA and receive frequent shipments, so it is unlikely you'll get your hands on Zero Comp products faster or more reliably than from our team here at Sport Optics. For the most accurate product ETA or any other questions regarding the ZCO lineup, please give our experts a call at 800-720-9625!
The Zero Compromise ZC527 5-27x56 FFP rifle scope with MOA reticle and 0.25 MOA locking elevation turret is designed for precision and accuracy in long-range shooting. The MOA reticle allows for easy adjustments with 0.25 MOA increments, ensuring precise corrections for windage and drop. Offering 5-27x magnification and exceptional resolution, the ZC527 ensures a clear view and optical brilliance at extreme distances. With 35 mils of elevation adjustment and 20 mils of windage adjustment, this scope guarantees reliable, repeatable performance for PRS competitions, long-range tactical engagements, and hunting.
Zero Comp ZC527 Features
• Illuminated MOA Reticle
• First Focal Plane
• Red/Green Illumination
• 36mm Tube
• 92% Light Transmission
• CCW Turret Rotation
• 0.250 MOA Locking Elevation
• Parallax Adjustable
What's In the Box?
• Zero Compromise ZC527 5-27x56 FFP 400-0210
| Magnification Type | 5x - 27x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 27X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 10.47mm - 2.1mm |
| Eye Relief | 3.54" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.0 ft - 4.5 ft |
| Tube Diameter | 36mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 meters to infinity |
| Weight | 39.5 oz |
| Length | 15.24" |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 68 MOA |
-
-
-
Zero Compromise 36mm Cantilever Mount
6 MIL - 1.50" Optical Centerline - Bubble Level
$468.00In stock -
-
-
-
-
Zero Compromise Block Mount Top Picatinny Cap
Picatinny Mounting Top for ZCO Block Mounts
$237.00In stock -
-
-
Zero Compromise Slimline Mount Top Picatinny Cap
Picatinny Mounting Top for ZCO Slimline Mounts
$116.00In stock
















