Burris Signature HD 5-25x50
6.5 CM FFP Reticle
- Item: 200535
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$849.99
12 In Stock
Description
Burris Signature HD 5-25x50 Rifle Scope 200535 is built with a 30mm nitrogen-filled tube and is available with three different reticle options. Sporting the new Burris front focal plane, 6.5 Creedmoor illuminated reticle designed around the popular 140-grain ELD bullet. Quick holdover estimates for 6.5 Creedmoor are ideal for shooting or hunting when confidence and seconds matter.
Notable Features Include:
- 6.5 Creedmoor Reticle
- 5 Times Zoom System
- Advanced windage and elevation adjustments
- Push-Pull Locking Turrets
- Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
- High-grade optical glass
- First Focal Plane
- Ergonomic side focus and easy-to-reach parallax adjustment
- Zero Click Stop adjustment knobs
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact through the magnification range, regardless of shock and vibration
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
- 5-25x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Signature HD 5-25x50 Rifle Scope
Specifications
| Magnification Type | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 8mm - 2.2mm |
| Eye Relief | 3.3" - 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5 - 4.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 24oz |
| Length | 14.3" |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |
Reviews
Write Your Own Review





