Burris Signature HD 5-25x50
Fine Plex Reticle SFP
- Item: 200534
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$749.99
Available to Backorder
Description
Burris Signature HD 5-25x50 Fine Plex Reticle SFP Rifle Scope 200534 is built with a 30mm nitrogen-filled tube and Fine Plex Reticle reticle. The thin crosshairs on the Fine Plex reticle are ideal for those looking for a simple and precise sight window.
Notable Features Include:
- Fine Plex Reticle
- Second Focal Plane
- 5 Times Zoom System
- Advanced windage and elevation adjustments
- Push-Pull Locking Turrets
- Index-matched Hi-Lume multicoating lenses
- High-grade optical glass
- Ergonomic side focus and easy-to-reach parallax adjustment
- Zero Click Stop adjustment knobs
- Nitrogen-filled body tubes prevent internal fogging in the cold and rain
- Precision-gauged and hand-fitted internal assemblies maintain a consistent point of impact through the magnification range, regardless of shock and vibration
- Solid, 1-piece outer tube is stress-free and durable; withstands shock and vibration from even the heaviest-recoiling calibers
- 5-25x Magnification
- Burris Forever Warranty
What's In The Box?
- Burris Signature HD 5-25x50 Illuminated Reticle
Specifications
| Magnification Type | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Size | 50 |
| Exit Pupil | 8-2.2mm |
| Eye Relief | 3.3-3.6in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5-4.5ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 24oz |
| Length | 14.3in |
Reviews
Write Your Own Review





